Kmeňové bunky v mliečnych zuboch (SHED)

Autor: Samuel Genzor | 14.7.2010 o 11:45 | Karma článku: 7,61 | Prečítané:  2806x

Od šiesteho roku života dieťaťa začína výmena chrupu. Menší a menej početný mliečny chrup nahrádzajú väčšie, menej kazivé a početnejšie trvalé zuby. Myslíte si, že vypadnuté mliečne zuby nemôžu mať využitie a patria do skrinky ako trofeje? V tom prípade, budete zrejme prekvapení.

Na to, aby mohli pomáhať sa o ne treba starať :)Na to, aby mohli pomáhať sa o ne treba starať :)

V predchádzajúcom článku, O nesmrteľnosti a kmeňových bunkách, som stručne zhrnul aktuálny stav výskumu v oblasti terapie kmeňovými bunkami. Terapiu bunkami zubnej drene vypadnutých mliečnych zubov však považujem za jednu z najsľubnejších, preto som sa rozhodol, že jej venujem celý článok.

Kmeňová bunka (KB), málo špecializovaná, neobmedzene sa deliaca, poskytuje možnosti, o akých sa v minulosti nemohlo nikomu ani len snívať. Embryonálne KB sú schopné sa špecializovať na akúkoľvek bunku organizmu, dokonca do určitého počtu buniek sa z každej môže vyvinúť nový jedinec (prípadom sú jednovaječné dvojčatá). Po narodení je ešte niekoľko miest, kde sú kmeňové bunky. Je otázne, akým spôsobom sa tam dostávajú. Pravdepodobne to totiž nebudú KB, ktoré by ostali od embryonálneho obdobia, ale vznikajú až druhotne, mechanizmami, ktoré zatiaľ nie sú dokonale preskúmané. V niekoľkých výskumoch sa podarilo vyvolať vznik KB z vysokošpecializovaných buniek, ako sú napríklad bunky kože (volajú sa tiež indukované KB).

Kurióznym príkladom takejto prirodzene indukovanej KB sú SHED, čiže KB z vypadnutých ľudských mliečnych zubov (stem cells from human exfoliated deciduous teeth). V decembri 2002 Masako Miuraová z Chicagskej univerzity, spolu s kolektívnom vedcov dospela k zaujímavým výsledkom. Vybrala sa skupina detí vo veku 7 až 8 rokov. Po tom, čo si sami vyknísali zúbky (pozn.: to, že si ich sami vyknísali nie je podstatné, no píšem to kvôli súcitným ľuďom, ktorí by sa báli, že im ich musel vytrhávať zubár), ich mali uložiť do mlieka (ak sa vám zdá mlieko málo sofistikované na takýto pokus, tak vedzte, že na 24 hodín  stačí dokonale) a dať do chladničky, aby ich nasledujúci deň mohli v laboratóriu spracovať. Podarilo sa jej izolovať z mliečnych zubov detí kmeňové bunky, následne ich implantovala do myší a sledovala rozvoj týchto buniek na rôznych miestach. Zistila, že KB sú schopné vývinu do podoby neurónov, tukových, kostných a niekoľkých ďalších bunkových typov.

Songtao Shi, ktorý sa zároveň zúčastnil aj výskumu doktorky Masako Miuraovej , už niekoľko rokov predtým izoloval KB  a to zo zubov dospelých ľudí. Pochopiteľne, kvôli vyššiemu veku týchto buniek nemali uspokojívé vlastnosti, preto ho zaujímalo, či sa podarí nájsť KB v mliečnych zuboch a ako sa budú správať v experimentoch.

V každom mliečnom zube sa nachádza 10 až 20 SHED (v rezákoch viac). Použitím tráviacich enzýmov a kyselín sa dajú izolovať a následne je možná ich kultivácia na vhodnom rastovom médiu. Takto rozmnožené SHED budú skvelá voľba liečby v prípade poranení miechy, rakovine mozgu, ťažkých zlomenín a mnohých ďalších doteraz neriešiteľných zdravotných problémov. Je pravdepodobné, že už nasledujúca generácia si nebude odkladať mliečne zúbky do poličky. Azda už onedlho budú slúžiť omnoho dôležitejšiemu účelu.

SHED cells

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?